Bebeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız

Bebeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız

Bebeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız

Bebeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız İsimli Yazımızda, Detaylarıyla Paylaşıyoruz.

Bebeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız

Kış aylarında, ebeveynler bebeklerinin üşüyüp üşümediği ile ilgili çok endişeye kapılmaktadırlar. Bu endişe dolayısı ile kimi zaman evden dışarı çıkamama gibi bir korku da içlerinde yer etmeye başlar. Anne ve babalar, bebeklerinin üşüyüp üşümediklerini anlamak için genellikle el ve ayaklarına dokunarak anlamaya çalışır. Lakin bu pek etkili bir yöntem davranışı değildir. Eğer ki, bebeğin üşüdüğünü anlamak istiyorsanız, bebeğinizin ensesini kontrol edebilirsiniz.

Bebekleri konusunda hassas davranan anne ve babalar, bebeklerinin üşümesi konusunda çevresindeki deneyim sahibi anne ve babalardan bir takım fikir almaktan geri durmazlar. Halk dilindeki bir takım yöntemler söylenir ve bunu duyan anne babalar da, deneyimli kişi gibi gördükleri kişilerce söylenen uygulamaları yapmaya başlarlar. Bunun öncesinde de, anne ve babaların kendi kendilerine; “bebeğimin üşüdüğünü nasıl anlarım?”, “bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız?”, gibi soru üzerine sorularla bilinç altlarına tedirgince davranışlar yayabilirler.

Bebeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Bu sorunun cevabına yenidoğan bebekler ile başlamak daha mantıklı görünüyor. Yeni doğan bebeklerde, ebeveynler bebeğin üşüyüp üşümediğini, el ve ayaklarına dokunarak anlamaya çalışmaktadırlar ve gerekçeli ve geçerli bir yöntem değildir. Hatta bu şekilde anlamanız mümkün bile değildir. Neden mi? Yeni dünyaya gelen bebeklerde, el ve ayak kısımları zaten soğuk olur. Bunun da sebebi, dolaşım sistemleri ile ilgili bir durumdan ibarettir. Yani bebeklerde dolaşım sistemleri en son uç noktalarda tamamlandığından, bebeklerin el ve ayaklarının soğuk olması yazın bile mümkünüdür. Ama el ve ayaklarına dokunarak üşüyüp üşümediğini üzülerek söylemeliyim ki, asla mümkün olmayacaktır. Bebeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız konusuna da özetle açıklık getirmiş olalım.

Bebeğin Üşüyüp Üşümediğini Nasıl Anlarız?

  • Bebeğinizi, bir derece kullanarak vücut ısılarının ölçüm değerleri ile üşüyüp üşümediği konusunda bilgi edinebilirsiniz. Eğer ki, vücut ısıları 36 ila 37 derece bandında ise, bebeğinizin üşümediğini anlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin ensesine dokunarak, bebeğin üşüyüp üşümediğini nasıl anlarız? sorunuza da cevap bulabilirsiniz. Yani bebeğinizin ensesi soğuk ise bebeğiniz üşüyordur. Eğer ki bebeğinizin ensesi sıcaktan terlemişse de, birazcık daha vücut ısısını 36 derecede koruyacak şekilde ince giydirebilirsiniz. Yani bebeğinizin ensesi sıcaktan terliyorsa vücut ısısında fazlalık var demektir.

Bariz ve genel varılan kanılardan biri de bebeğin kaka renginin yeşil olması üşüdüğü anlamına geliyor demekmiş. Böyle bir durum kesinlikle geçerli bir sebep değil, yanlış bilinen bir ibare. Bebeğin kakasının yeşil olması, diş çıkarma dönemine, ön sütü fazla alması ve çeşitli bir takım durumlara bağlı etmenlerdir. Veya farklı bir hastalık belirtisinden de meydana gelmiş olabilir. Bu durum kesinlikle üşüdüğü ile ilgili bir konuya ispat niteliğinde asla değildir.

Yeni Doğan Bebeklerin Üşümemesi İçin Nasıl Giydirmeliyiz?

Yeni dünyaya gelen yeni doğan bebeklerin vücut yapıları aşırı hassastır. Bu yüzden bebeğiniz için naylon veya sentetik madde içeren tekstil ürünleri asla giydirmemelisiniz. Bebekler için en sağlıklı ve en iyi giydirilmesi gereken kumaş türü pamuklu veya doğal kumaştan oluşmuş elbiselerdir. Buna yün tarzı kumaşları da söyleyebiliriz lakin biyolojik olarak bebeğinizin yüne olan bir alerjisi varsa sakıncalı ve sıkıntılı durumlara yol açabilir, cildine zarar verebilirsiniz. Yine de riskten uzak durulmalıdır.

  • Evinizin sıcaklığını baz alacak olursa, 22 derece ideal bir sıcaklıktır.
  • Bebeğinize pamuklu kıyafetler giydirmeniz, çok daha neşeli bir gün geçirmesini sağlayacağınız anlamına gelir.
  • Pamuklu pijama ve çorap giydirmeniz, bebeğinizin uykusunun da keyifli ve mutlu olacağı anlamına gelmektedir.

Bebek Soğuk Havada Dışarı Çıkarılır mı?

Bebeklerin soğuk havada dışarı çıkarılması anne babalar için katı bir risktir. Haklılık payları tabi ki olmakla beraber, önlemli bir şekilde davranılırsa dışarı da kalmalarında veya dışarı çıkarılmalarında bir sakınca olmayacağı düşüncesindeyiz. Örneğin, bebeklerinizi direk kalın giydirmek yerine, ince ince kat kat giydirip dışarıya çıkarmanız daha mantıklı olabilir. Tabi atkı ve eldiven konusunda da ihmalci olmayınız. Mutlaka bulundurulmalı. Arından, dışarıdayken ve kapalı bir ortama girdiğiniz zaman, eğer ki ortam sıcaksa, kat kat ince giydirdiğiniz bebeğinizin ortam sıcaklığına üstünden kıyafetini vücut ısısı düşmeyecek şekilde çıkarabilirsiniz. Böylelikle kalın bir şey giydirdiğinizde, olası kapalı ortamın sıcaklığını baz alarak tek bir kıyafeti çıkarıp sıcak soğuk dengesi ile aksi bir durum ortaya çıkarabilirsiniz. Bebeklerdeki üşüme sebebi, soğuk ve sıcak dengesine bağlı olarak oluşan ani değişimdir. Bu denge ani değişirse bebek üşüyebilir. Bebeğinizi, aşırı rüzgarlı havada dışarı çıkarmamanız önerilir. Onun dışında, herhangi kış koşullarında, bebeğinizin kıyafet dengesini giyimi ile ilgili dengelerseniz, kesinlike endişe etmenizi gerektirecek bir sorun olmayacaktır. Böylece bu soruların cevabına da bir nitelik kazandırmış olacaksınız. İçiniz rahat olsun..

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.