Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur

Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur

Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur

Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur İlgili Yazımız.

Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur

Çocuklar üzerinde görülen baş ağrıları, çok ciddi oranda bir hastalık belirtisi değildir. Genel baş ağrıları yetişkinlere oranla çocuklarda da sık görülebilir. Lakin tedbiri elden bırakmamak adına, öncelikle doktor kontrolü şarttır. Bazı ölümcül olabilen hastalıklar, öncesinde vücutta tepkilere neden olabiliyor. Ani bayılmalar, şiddetli baş ağrıları, kusma ve duygu değişimi.

Bizler, baş ağrısını genel baş ağrılarından kabul ederek, yazımıza devam ediyoruz.

Çocuklardaki baş ağrıları; göz kaynaklı, yiyecek ve abur cubur kaynaklı, stres ve üzüntü kaynaklı olarak görülmektedir. Çocuklar yetişkinler kadar strese göğüs gerecek bir yapıda olamadıklarından dolayı, aşırı düşünme ve çaresizlik, baş ağrılarına direk etki etmektedir. Tabi ki sinüzit, migren ve travma türü durumlar da baş ağrılarına çok büyük etkendir ve ta kendisidir aslında.

Çocuklarda Baş Ağrısının Sebepleri

Hastalanma Sonucu: Soğuk algınlıkları, ateş, gribal ve sinüzit enfeksiyonlarına bağlı hastalıklar, yoğun ve şiddetli baş ağrılarına sebeptir. Enfeksiyonun temizlenmesi ve yok edilmesiyle tedavi edilebilir niteliktedir.

Duygusallığa Bağlı Stres: Hayatın ve sorumluluğun okul çağlarında başladığını gören ve hayatı anlamaya ilk basamaktan başlayan çocuklar, ileriki sürece bağlı olarak sorun ve stresle nasıl baş edeceği konusunda içe kapanık düşünceler üretmeye ve bununla pasif mücadele etme eğilimi gösterir. Böyle durumlarda baş ağrısı boy gösterir. Ayrıca depresyonun da belirtisidir.

Genetik Durumlar: Aile ve kan bağı fertlerinden bulaşıcı bir durum var ise ve migren, sinüzit gibi durumlar kalıtsal olabiliyor. Genetik manada da bu tip hastalıklar bulaşıcı bir rol izlemekte ve tedavi edilebilir bir imkan da bulunmaktadır.

Yiyecek Ve İçecek Türleri: Bazı yiyecek ve içecek türlerinde baş ağrısına neden olan maddeler içerdiğinde, bu maddelerin tüketilmesi sonucu şiddetli baş ağrıları gerçekleşebilir. Soda, çay, kafeinli içecekler ve kahve bunlara sadece bir örnektir.

Baş Bölgesi Travmaları: Çocukların oyun esnasında düşmeleri sonucu veya herhangi bir sebepten dolayı başlarına aldıkları darbeler sonucu yoğun baş ağrıları görülebilir. Tedavi edilmesi gereken ve hassasiyet arz eden bir durumdur. Eğer ki önlem alınmazsa, kalıcı baş ağrıları sıklıkla görülebilmektedir.

Beyinsel Hastalık Durumları: Çocuklarda, beyin hasarına bağlı olarak baş ağrıları görülebilir. Bu durum, beynin kendinden olan hastalıklarından kaynaklı olmakla beraber, tümör gibi ciddi hastalıklar buna örnektir. Eğer ki gerekli tedavi ve önlemler alınmazsa, ne yazık ki ölüm gibi durumla yüz yüze kalınabilir.

Migren Ağrıları: Migren, yetişkinler kadar çocuklarda da sık görülebilen bir hastalıktır. Tamamen baş ağrısı odaklı ve dayanılmaz baş ağrısı sancılarına varacak derecede ağrıları uyandırır. Durum böyleyken kısmi tedavileri mümkündür.

Çocuklarda Baş Ağrısının Diğer Nedenleri

 • Bir takım ilaçlardan oluşan yan etkiler,
 • Uykunun yeteri kadar alınmaması ve uykuda ani zamansal dengesizlikler,
 • Yemeklerde öğün dengesini kaçırmak,
 • Susuzluk ve vücudun istediği oranda su içmemek,
 • Uzun süreli olarak görsel mecralara bakmak ve bilgisayarı çok fazla kullanmak,
 • Görme ve görmeye bağlı problemler,
 • Hormonal değişikliklerden kaynaklı sebepler,
 • Araç ve toplu taşımalarda uzun süreli yolculuklarda bulunmak,
 • Müziği yüksek sesle dinlemek,
 • Sigara içmeye bağlı sebepler,
 • Keskin kokuların bulunduğu madde ve ürünleri uzun süreli koklamak.

Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur

Çocuklarda Baş Ağrısı Nasıl Geçer

İlaç Tedavisi: Reçetesiz veya doktor kontrolünde verilmiş reçeteli ağrı kesici ilaç kullanımı baş ağrısını tedavi edebilir.

Islak Soğuk Bez Uygulaması: Baş ağrısı olan çocuklara, alın bölgelerine koymak üzere, soğuk suya batırılıp sıkılan ve alın bölgelerine uygulanan yöntem uygulanmaya devam etmektedir.

Masaj İle Ağrı Giderme: Genellikle baş ve boyun bölgelerinde şiddetlenen ağrılara, ağrı olan bölge üzerine yapılan masaj sonucu ağrı gidermeye etkiler görülebilmektedir.

Dinlenme Ortamı Sağlamak: Eğer ki baş ağrısı ile cebelleşme durumu söz konusuysa, çocuğunuzu sakin ve ses yoğunluğu olmayan bir odada küçük tedavilerle sakinleştirebilirsiniz. Dinlenmek, baş ağrısı için ağrıyı dindiren bir yöntem olarak bilinir.

Ayrıca Bebekler İçin Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Şurup İsimleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.