Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Nasıl Verilir

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Nasıl Verilir

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Nasıl Verilir

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Nasıl Verilir İsimli Yazımızın Sonunda, Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçe Örneği bulunmaktadır.

Kadınların geneli, evlilik hadisesi dolayısı ile işten ayrılma ile ilgili kanuni haklarını kullanarak ve bunu da bir dilekçe vasıtası ile bildirme durumunda Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi olarak çalıştıkları iş yerlerine verebilirler. Yasalarımız gereğince, kadınların evlilik durumu oluştuğu zaman, istediği bir vakitte işten ayrılma hakkı tanınmıştır. İş yerlerine verilecek olan bu dilekçe ile tüm yasal hakları ile beraber iş yerlerinden tüm haklarını alarak çıkabilirler.

Evlilik Nedeniyle İstifa Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Evlilik dolayısı ile işten ayrılacak olan kişi, işten ayrılmak istediği gerekçeyi en net ve anlaşılabilir bir şekilde dilekçesine gerekçeleri ile yazmalıdır. Dilekçeyi yazan kişi, dilekçesini imzalı bir şekilde kendi eli ile iş veren yetkili kişisine dilekçeyi vermelidir. Dilekçe yazarken, dilekçenin üst kısımlarında, sizinle ve iş yeriniz ile alakalı bilgilerin bilgi kısımları eksiksiz ve tam olmalıdır. Eksik, hatalı ve yanlış bilgi girmeniz, dilekçenizin olumsuzlukla sonuçlanmasına neden olabilir.

Dilekçenizi yazarken, evleneceğiniz gün tarihi detaylı bir şekilde yazılmalıdır. Aynı zamanda aynı dilekçe içerisine, bu hakkın yasal bir hakkınız olduğu ve iş yerinizdeki tüm yasal hak ve hukuki alacaklarınızı da belirtmeniz gerekmektedir. Dilekçenizi bitirirken; adınızı, soyadınızı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı, adresinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup imzanızı atmalısınız. Evlilik cüzdanınızın fotokopisi ile birlikte dilekçenize ek olarak belirtip ilgili birime, evlilik nedeniyle istifa dilekçesi talebinizi vermelisiniz.

Evlilik Nedeniyle İstifa Dilekçesi Nereye Verilir?

Çalıştığınız yere evlilik nedeniyle istifa dilekçe talebinizi iletirken dikkatli davranmalısınız. Bunu sürekli vurgulamadaki sebebim, hatalı bir dilekçenizin onaylanmasının zor olacağıdır. Çalıştığınız yeri baz alarak, küçük bir işletmede çalışıyor iseniz, elden iş veren kişiye teslim edebilirsiniz. Eğer ki büyük ve idari birimlerle yönetilen bir işletmede çalışıyorsanız, insan kaynakları birimi aracılığı ile ulaştırmanız mümkündür. Dilekçenizin tekrar gözden geçirilerek incelemesi, sizin işinizi çok daha kolay bir hale getirecektir unutmayın. Ayrıca, noter kanalını kullanarak, dilekçenizin firmaya gönderilmesini de sağlayabilirsiniz. Bu konuda da ek olarak bu durumdan fayda edinebilirsiniz.

Evlilik Nedeniyle İstifa Dilekçesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Evlilik dolayısı ile istifa dilekçeniz normal şartlarda hemen işleme alınmaktadır. Ama dilekçenizi posta ve benzeri yöntemlerle firmanıza göndermeniz, firmanızın işleyiş ve iş hacmine göre, postanın iletilme zamanına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Burada önemli olan kısım, dilekçenizin doğru birim veya kişilere iletebilmiş olmanızdır. Normal şartlarda elden dilekçe vermeniz durumunda işlem o an işleme alınmaktadır. Sonuçlanma süresi ise, kadınlarda 10. gün ve öncesine kadar sonuçlanmaktadır.

Evlilik Nedeniyle İstifa Dilekçesi Nasıl İptal Edilir?

Evlilik nedeniyle iş yerinizin ilgili birimine vermiş olduğunuz dilekçe, fikir ve karar değiştirmeniz neticesinde iptal edilebilir. Genellikle sözlü olarak bu talebinizi yerine getirebilirsiniz. Eğer ki, talebinizi noter vasıtası ile gerçekleştirmişseniz, aynı şekilde noter kanalıyla iptal dilekçesi göndererek firmanıza iletebilirsiniz. Küçük işletmelerde bunu sözlü olarak bildirmeniz daha pratik bir yoldur. Genelde de küçük işletmelerde bu gibi durumların işleme alınması daha da hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Nasıl Verilir yazımızı okudunuz. Devamı gelmeye başlayacaktır. Diğer dilekçe örnekleri için takipte kalınız.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçe Örneği

Yukarıdaki Linke Tıklayıp İndirebilir Veya Görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.