İş Mahkemesi Dilekçesi Nasıl Yazılır

İş Mahkemesi Dilekçesi Nasıl Yazılır

İş Mahkemesi Dilekçesi Nasıl Yazılır

İş Mahkemesi Dilekçesi Nasıl Yazılır İsimli Yazımızın Sonunda, İş Mahkemesi Dilekçesi Örneği İndirme Ve Görüntüleme Linki Olarak Verilecektir. Yazımızı Dikkatlice Okuyunuz.

İş Mahkemesi Dilekçesi Neden Yazılır?

İşçi olarak çalışan kişiler, iş veren veya iş yerleri ile ilgili bir uyuşmazlık ve anlaşmazlık durumunda, İş Mahkemesi Dilekçesi yazarak mahkemeye başvurabilmektedir. Bu koşullar altında, haksızlığa uğrama ve haksızlık yoluyla mağduriyet oluşması gibi durumlarda da işçi, iş mahkemesine dilekçe yazmak gibi bir hakka sahiptir. Bu dilekçenin yazılmasında, uğranılan haksızlıklar, mağduriyetler, uzlaşamama ve çözümsüzlükler gibi konular dile getirilerek ilgili mahkeme birimlerine sunulmaktadır. Böylece, haklı olan taraf, haksız olan taraf için mahkeme yoluyla yasal bir hak talep etmesi sağlanabilmektedir.

İş Mahkemesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İş mahkemesi dilekçesi hazırlarken, kendinizi ve yaşadığınız durumları detaylıca anlatabileceğiniz bir sistem üzerinde yazmanız gerekmektedir. Hatta, ilk mağdur edildiğiniz veya haksızlığa uğradığınızı anladığınız an itibari ile bir kağıt üzerinde madde madde yazın. Ardından, aşağıda vereceğimiz örnek dilekçe aracılığı ile konu bölümüne bu maddeleri cümleler haline getirip yazmaya başlayabilirsiniz. Asla stresli, sinirli, öfkeli ve moraliniz bozuk olduğu an da iken dilekçe yazmamalısınız. Çünkü kötü enerjiye dalgın haldeyken asla iyi sonuç alabileceğiniz bir durum oluşmaz.

İş Mahkemesine Dilekçe Yazmak İçin Gerekli Aşamalar

 • Sayfanın en baş ve üst kısmına, dilekçeyi vereceğiniz birimi tam olarak yazmalısınız.
 • Dilekçeyi yazarken, en üst kısımda kendinizi tanıtan; ad, soyad, T.C. kimlik numaranızı, adres, telefon gibi önemli bilgileri eklemelisiniz.
 • Varsa; şahit, ispat, delil ve belge gibi ekleri belirtmelisiniz.
 • Dilekçe yazarken, gerekli yasal mevzuatı belirtmelisiniz.
 • Konu bölümüne de, yukarıda sizlere madde madde halinde öncelikle yazmanız gerektiğini belirttiğim cümleleri, anlam bütünlüğü bozulmadan dava konusuna sıralı bir şekilde ekleyerek yazınız.
 • Yine, en alt kısımda bulunan tarih, imza ve isim soy isim gibi bilgilerinizi imzalamadan önce son kontrollerinizi yaparak ilgili birime iş mahkemesi dilekçesi hazırladığınız evrakı teslim edebilirsiniz.

İş Mahkemesi Dilekçesi Nereye Verilir Nereye Gönderilir?

 • İş mahkemesi dilekçesi yazıldıktan sonra, dilekçenin resmiyet kazanabilmesi için yasal olarak sürecin başlaması gerekiyor.
 • Dilekçeyi yazan kişi, bulunduğu bölgedeki adliyeye yazmış olduğu dilekçeyi götürerek iş mahkemelerinin yetkili tevzi bürolarına teslim etmeleri gerekmektedir.
 • Dilekçenizi tevzi bürolarına teslim edeceğiniz zaman, oradaki yetkililer belirli bir dava harcı ödemeniz için sizi ilgili vezne birimlerine yönlendirme sağlayarak ödeme yapmanızı isteyeceklerdir.
 • Yetkililer aracılığı ile vezneye gerekli ödemenizi sağladıktan sonra, dilekçeyi yazan kişinin iş mahkemevi ve esas numarası belirginlik kazanmış oluyor.
 • Dilekçeniz, ilgili iş mahkemesinin gerekli birimine dosya olarak getiriliyor ve görevlilerce teslim işlemleri başlatılarak sağlanıyor.
 • Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından, ilgili iş mahkemesi verdiğiniz dilekçenin incelenmesinden sonra duruşma tarihini belirgin hale getirmekle yükümlü oluyor.

İş Mahkemesi Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

Dilekçenizi yazdınız, ilgili işlemleri tamamladınız, ve davaya ilişkin sonucu bekliyorsunuz.. Genellikle, iş mahkemelerinin sonuçlanma süresi, davanın detay ve mağduriyet oluşan konulara odaklanması ve bu konuda yazılan dilekçe baz alınarak mahkemenin kesin bir kanaat getirmesine bağlı olarak süre değişebiliyor. Eğer ki, dava detaylı bir iş mahkemesi dilekçesi ile bildirilmişse, detayına göre detaylı bir inceleme sağlanır. Böylece detay ne kadar fazla ise çözüme bağlı sonuçlanması da o kadar uzayabilir. Ama genellikle detaysız ve küçük konular 2 ila 3 ayda çözüme varabiliyorken, detaylı davaya bağlı dilekçe konuları da yaklaşık 1 yıl kadar sürebiliyor.

İş Mahkemesi Davası Nasıl Geri Çekilir Nasıl İptal Edilir?

İş mahkemesi davaları, her iki tarafın uzlaşması halinde iptal ettirilip geri çekilebiliyor. Bu durumda şikayetçi olan taraf, iş mahkemesi dava dilekçesi vermiş olduğu birime, aynı şekilde iş mahkemesi dava iptal dilekçesi vererek davayı iptal ettirebilirler. Lakin davanın temyiz sürecinde olması bu durumu mümkün kılmamaktadır. Uzlaşmanın sağlanması temyizden önceki süreçte geçerli bir durum olmaktadır. Yani iptal dilekçenizi dava temyiz olmadan önce bildirmeniz gerekmektedir. Aksi halde dava, ilk dilekçe tebliğinden sonra temyizden önce iptali sağlanması istenmez ise, geçerliliği olmayacaktır ve açılan dava ile ilgili hükmü mahkeme kararında belirtecektir.

İş Mahkemesi Dava Dilekçesi Örneği

Yukarıdaki Linke Tıklayarak, İş Mahkemesi Dava Dilekçesi Örneği Dökümanını İndirebilir Ve Görüntüleyebilirsiniz.

5 Comments

 1. ilgili yazınız için gerçekten minettarım o kadar işime yaradı ki. Sonsuz teşekkür ediyorum.

 2. detaylıca ve sıralı bir şekilde dediklerinizi yaptım. gıcık dilekçecilere param gitmemiş oldu. çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AllEscort