Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı İsimli Makale Yazımız.

Ateşlenme durumu çocuklarda çok sıklıkla görülen doğan bir durumdur. Normal şartlarda ateşlenme durumu, bağışıklık sistemine bağlı olarak bağışıklık sisteminin verdiği bir tepki ile ortaya çıkar. Ateşlenme, sadece enfeksiyon gibi bir durum ile yükselmez. Çocuklarda; koşma, oynama, vücuda fazla yüklenme ve aşırı terleme sonucu soğuğa maruz kalma gibi durumlarda da ateş yükselmesi çok muhtemel bir durumdur. Öyleyse Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı?

Bebeklerin, yaklaşık olarak 38 dereceye kadar olan ateşlenmesi normal kabul edilmektedir ve müdahale gibi bir durum gerektirmeyebilir.

Bebeklerde Ateş Ölçümü Nasıl Yapılır?

Miniklerin ateşlenmesine bağlı olarak ölçümler genellikle koltuk altlarından yapılır. Fakat duruma göre alın ve makat bölgesinden de ateş ölçümü yapılabiliyor. Makattan yapılan ateş ölçümleri en doğru ölçümdür. Alın bölgesi ile makat arasında ortalama olarak yarım derece gibi bir fark bulunmaktadır. Miniklerde ateş ölçümleri, civalı ve dijital termometreler ile ölçülebilmektedir. Fakat annelerin, bebeklerinin dudaktan ateşlerini ölçmeleri de genel ve eskimeyen bir ölçme durumudur.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeğinizin ateşlenmesi, vücutlarında irkinti tarzı tepkiler meydana getirmektedir. Böyle olması ile birlikte ısı yükselmeye başlar. Kesinlikle bebeğinizin üstünü örtmek gibi bir eyleme yanaşmamanız gerekir. Ortamın sıcaklığında bebeğinizin kıyafetlerini çıkarmanız ateşlerinin düşmesine yarayacaktır. Ilık bir duş, ateşinin düşmesine olumlu etkiler sağlayacaktır. Çevreden duyduğunuz tarzda soğuk duş aldırmak çok sakıncalı bir durumdur. Asla denemeye kalkmayınız! Eğer ki, bebeğinizin ateşi 38 derecenin üzerine çıkarsa bu tehlikeli bir duruma yol açabilir, kesinlikle müdahale etmelisiniz. Terlemek, ateşin düşmesine sebep olarak bilinir. Bebeğin bolca emzirilmesi de bu esnada önemlidir. Anne sütü, bebeğin çok fazla sıvı ihtiyacını fazlası ile karşılayabilmektedir. Eğer ki, ateşlenme engellenemez bir durumda ise muhakkak doktorunuza başvurmalısınız.

Sevilay İNCE / Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AllEscort