Yenidoğan Bebeğin Hıçkırması Nasıl Geçer

Yenidoğan Bebeğin Hıçkırması Nasıl Geçer

Yenidoğan Bebeğin Hıçkırması Nasıl Geçer

Yenidoğan bebeklerde görülen hıçkırık, anne ve baba için edişe verici olsa da, aslında çok aksine iyi bir gelişme durumudur. Hıçkırık, bebeklerde hastalık olarak görülmemesi gereken bir durumdur. Bebeğin hıçkırması demek, sindirim sistemlerinin çok iyi şekilde çalıştığının bir göstergesidir. Hıçkırık ile ilgili, boğazdaki ses tellerinin birbirlerine yaklaşması sonucunda, insanlar hıçkırırken ses çıkarmaktadır.

Yenidoğan bebeklerdeki hıçkırma durumu, yemek yedirildikten sonra 5 veya 10 dakika kadar bir sürede devam eden bir fiildir. Miniklerin midesindeki gaz ve süt oranının gerilmesi ile beraber diyafram kısmının baskı yapılması durumunda oluşmaktadır hıçkırık.Eğer bebeğinizi emzirme esnasında hıçkırmaya başladı ise, bebeğinizi emzirmeyi bırakmalısınız ve duruş yönünü ve pozisyonunu muhakkak değiştirmelisiniz.  Eğer ki bebeğiniz emzirme sonrası hıçkırmaya başlamışsa, bebeğinizin gazını çıkarmalısınız. Baktınız ki hıçkırık oldukça uzun sürdü ise, tekrar emzirmeye başladıktan sonra hıçkırık kesilmeye başlayacaktır.

Yenidoğan Bebekte Hıçkırık Neden Olur?

Yenidoğan bebeklerin hıçkırması durumu, sindirim sonrası görülen, bebeğinizin doyduğu andan itibaren dolan midenin diyafram bölgesine sinirlerle uyarı yapması ile oluşur. Oluşan bu doğal durumdan ötürü bebekleriniz hıçkırarak refleks yapmaya başlar. Bebeklerdeki hıçkırık farklı durumlarda da oluşabilmektedir. Bunlar;

 • Açık havadaki sıcaklığın ani bir değişimiyle oluşması,
 • Hava yutma durumu,
 • Heyecan yaşadığı bir durumda,
 • Gazlarının iyi çıkamamış olması.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yenidoğan bebeklerde olası hıçkırık gayet normal bir durumdur ve endişe etmenize gerek bir husus yoktur. Sadece takip etmeniz gereken adımları sizlere aşağıda belirtmek istiyorum.

 • Bebeğin hıçkırığı devam ediyor ve kesilmiyor ise, bebek emzirilmeye başlanmalıdır.
 • Bebeğinizi emzirme esnasında da hıçkırmaya devam ediyor ve hıçkırması kesilmiyor ise dik oturtup sırtını ovalamaya başlayınız.
 • Eğer, yenidoğan bebeğiniz için hıçkırığın kesilmesi için anne sütü dışında bir sıvı verirseniz, tehlikeli ve sakıncalı bir durum meydana getirebilirsiniz.
 • Bebek emzirildikten sonraki süreçte, gazının çıkmasını sağlamanız, bebeğinizin rahatlamasına neden olacaktır ve hıçkırık oluşmasının da engeli olmuş olacaksınız.
 • Eğer emzirme durumunuz yok ise veya bulunduğunuz ortam gereği müsait olma durumunuz yoksa, bebeğinize biraz süt vermeniz, onun yutkunması eylemini kolaylaştırarak hıçkırığını kesecektir.
 • Yenidoğan bebeklerden biraz daha büyük olan bebeklerde hıçkırık yemekten sonra da devam ediyorsa, bebeğin dik oturtulup sırtının sıvazlanması onu rahatlatacak ve hıçkırığını kesecektir.
 • Değişen hava koşulları gereğince bebeğin hıçkırması ile doğru orantılı olduğunu belirtmiştik. Soğuk havalar bebeklerin hıçkırmasına neden olmaktadır. Eğer soğuk havada hıçkırık tuttuysa bebeğiniz, onu sıcak bir ortama alabilirsiniz.
 • Bebekleriniz de hıçkırık normalin üzerine çıktıysa, sürekli tekrar edip durmuyor ise bunu engellemek için kesinlikle ilaç ve ağrı kesici kullanmayınız. Doktorunuza danışarak durum hakkında tedavi bilgisi edinmelisiniz.
 • Toplumumuzda, hıçkırığın geçirilmesi adına bir takım yöntemler uygulanmaktadır. Su içilmesi ve limonlu su verilmesi durumları gibi. Lakin bunu yenidoğan bebeğiniz için uygulamanız, bebeklerinizin midesinde asidik madde oluşabilmesine ve bebeklerin kusmalarına neden olabilmektedir.

Yenidoğan Bebeğin Hıçkırması Nasıl Geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AllEscort